Mobile Food Pantry

“Thank you all for providing this food give away to those of us in the community who really need and appreciate that extra mile for all of us.” – Judy C.

Mobile Food Pantries travel across South Dakota distributing free food to individuals and families in need. These distributions supplement the work of agency partner pantries, shelters and meal sites operating in fixed locations. The Mobile Food Pantry Program began in January of 2013 and is now serving 45 of the most underserved communities where individuals and families lack access to adequate and nutritious foods.

Typically each family receives approximately 30-70 pounds of fresh and frozen produce, dairy, meat, breads and other non-perishable food items. The type of food distributed varies depending on what is available at the current time. Regular mobile food distributions will be noted with a .

PLEASE NOTE:

  • EFFECTIVE 3/26/20: DUE TO COVID-19, we continue to work to establish new drop off locations for EMERGENCY FOOD BOXES. These locations will be noted with a .

  • Dates and times are subject to change. If no date is listed, there is not a known distribution scheduled at this time.

  • Please bookmark this page for future quick reference.

Find a mobile food distribution in your county:

Aurora

Beadle

Bennett

Bon Homme

Brookings

Brown

Brule

Buffalo

Butte

Campbell

Charles Mix

Clark

Clay

Codington

Corson

Custer

Davison

Day

Deuel

Dewey

Douglas

Edmunds

Fall River

Faulk

Grant

Gregory

Haakon

Hamlin

Hand

Hanson

Harding

Hughes

Hutchinson

Hyde

Jackson

Jerauld

Jones

Kingsbury

Lake

Lawrence

Lincoln

Lyman

McCook

McPherson

Marshall

Meade

Mellette

Miner

Minnehaha

Moody

Oglala Lakota

Pennington

Perkins

Potter

Roberts

Sanborn

Spink

Stanley

Sully

Todd

Tripp

Turner

Union

Walworth

Yankton

Ziebach

           

 

Aurora

 

Back to county list

 

Beadle

Huron, SD State Fairgrounds - Carnival Mat, E Machinery Ave and Grandstand Way; 11am - 1pm CDT; Jun 4    

Wessington, First Presbyterian Church, 135 Clare St; 9:30am - 10:30am; May 20  

Back to county list

 

Bennett

 

Back to county list

 

Bon Homme

Springfield, Fire Hall, 307 9th St; 10:30am CDT; May 21, Jun 18  

Scotland, UCC, SD Hwy 25; 8:45am - 9:45am CDT; May 22, Jun 26  

Tyndall, Fire Station, 108 E Juniper, 10:30am - 11:30am CDT; May 22, Jun 26  

Avon, Fire Station; 12pm - 1pm CDT; May 22, Jun 26  

Back to county list

 

Brookings

Brookings, First United Methodist Church (parking lot), 625 5th St; 9:15am - 10:15am CDT; May 11, Jun 8  

Volga, Community Center, 109 Samara Ave; 10:15am - 11:15am; May 29, Jun 22  

Elkton, Community Center, 109 Elk St; 12:15pm - 1:15pm CDT; May 18, Jun 15   truck

Back to county list

 

Brown

Aberdeen, Freedom Church, 516 Production St; 11am - 1pm CDT; May 12, Jun 30  

Aberdeen, Aberdeen Salvation Army, 1003 6th Ave; beginning April 21, boxes are available during regular open hours  

Back to county list

 

Brule

Kimball, Kimball Protestant Parish, 301 S Babcock St; 12:30pm - 1:30pm; May 6  

Chamberlain, St. James Parish Food Pantry; 400 S Main St; 2pm - 3pm; May 28  

Pukwana, Pukwana Community Center, 207 Main St; 2pm - 3pm; May 22 

Back to county list

 

Buffalo

Fort Thompson, St. Joseph's Hall, 817 SD Highway 47; 11am - 1pm CDT; May 26  

Gann Valley, Ken's Service, 100 N Main St; 12pm - 1pm; May 28  

Back to county list

 

Butte

Belle Fourche, Compassion Cupboard, 522 5th Ave; 2:45 - 3:45pm; May 26  

Bison, Bison School, 200 E Carr St; 11:45am ; June 2  

Newell, Dakota Life Center, 120 3rd St; 12:30pm - 1:30pm; May 26  

Back to county list

 

Campbell

Herreid, Campbell County Community Center; 11am - 1pm CDT; May 21  

Back to county list

 

Charles Mix

Wagner, Wagner High School, 101 Walnut Ave SW; 9:30am - 10:30am; May 20  

Marty, Marty Indian School, 9000 388th Ave #1; 11:30am - 12:30pm;  May 20  

Lake Andes, Andes Central School, west lot, 1001 High St; 1:30 - 2:30pm; May 20  

Back to county list
 

Clark

Clark, Dickinson Park, Kansas St; 8:45am - 9:45am CDT; May 8, Jun 12  

Willow Lake, Corner of Garfield & Third; 10:30am - 11:30 am CDT; May 8, Jun 12  

Back to county list

 

Clay

 

Back to county list

 

Codington

Watertown, location, date and time TBD  

Back to county list

 

Corson

Little Eagle, Little Eagle Community Center; 11am - 1pm CDT; Jun  2  

McIntosh, First Presbyterian Church, First Avenue West; 11:30am - 12:30pm MDT; June 2  

McLaughlin, 101 2nd Ave E; 10am - 12pm MDT; May 18  

Back to county list

 

Custer

Hermosa, Our Savior Lutheran Church, 386 Main St; 10:30am - 11:30am; May 29  

Custer, Custer Storehouse, 66 Centennial Drive (Hwy 385); 12:30pm - 1:30pm; May 27  

Back to county list

 

Davison

Mitchell, DWU Cadwell Park, W. 13th & N. Minnesota; 4pm - 7pm;   

;Back to county list

 

Day

Waubay, Waubay School, 202 W School Rd, 9am - 10am; June 4  

Back to county list

 

Deuel

Clear Lake, St. Paul's Lutheran Church, 711 Sixth Ave S; 11:30am - 12:30pm CDT; May 11, Jun 8  

Back to county list

 

Dewey

Eagle Butte, Eagle Butte Food Pantry, Pow Wow Rd; 10am - 1pm MDT; May 21  

Isabel, Okiciyap Isabel Pantry, 309 N. Wilson Street; 9:30am - 10:30am MDT; June 2  

Back to county list

 

Douglas

Delmont, Zion Lutheran, 101 Seaman; 10:45am - 11:45am CDT; Jun 5  

Back to county list

 

Edmunds

Bowdle, St. Paul Lutheran, 1050 5th St.; 3pm - 4pm; May 21  

Ipswich, Ipswich 4-H Building, 515 7th St; 11am - 1pm; Jun 9  

Back to county list

 

Fall River

Edgemont, Edgemont Pantry, 401 4th Ave; 9:30am - 10:30am; Jun 3  

Hot Springs, Mueller Civic Center, 801 S 6th St; 11:30am - 12:30pm; Jun 3  

Oelrichs, Oelrichs School, 625 Walnut St; 1:30pm; June 3  

Back to county list

 

Faulk

Faulkton, United Church of Faulkton, 1011 St John St; 12pm - 1pm; May 20  

Back to county list

 

Grant

Milbank, Milbank High School, 1001 E Park Ave, 3pm CDT; Jun 24, Oct 7  

Back to county list

 

Gregory

Gregory, Gregory Food Pantry, 610 N Main (city lot behind the pantry); 10am - 11am;   

Back to county list

 

Haakon

Midland, Midland Senior Center, 610 Main St; 10:30am- 11:30 MDT; Jun 16  

Philip, Philip Senior Center, 115 S Center Ave; 12:30pm - 1:30pm MDT; Jun 16  

Back to county list

 

Hamlin

Hayti, 4-H Grounds, Hamlin County Fairgrounds, 300 Fourth St; 12:15pm  - 1:15pm; May 29, Jun 22  

Estelline, Estelline High School, 708 Davis Ave E; 2pm - 3pm; May 29, Jun 22  

Lake Norden, Trinity Lutheran Church; 405 Third Ave N; 12:15pm - 1:15pm CDT; Jun 12  

Back to county list

 

Hand

Miller, First United Methodist, 610 E 4th St; 11am - 1pm; Jun 18  

Miller, First United Methodist, 610 E 4th St; boxes available during regular food pantry hours;    

Back to county list

 

Hanson

Emery, Senior Center, 163 N 3rd St; 8:30am - 9:30am; Jun 5  

Back to county list

 

Harding

Buffalo, Buffalo Old Gym, Hwy 85 (between Allison St & Hodge St); 9:30am - 10:30am; May 26   

Back to county list

 

Hughes

Blunt, location TBD; 3pm - 4pm; May 20  

Pierre, River Cities Public Transit, 1600 E Dakota Ave (use south side door on Dakota Avenue); 11am - 1pm CDT; May 13, Jun 12  

Back to county list

 

Hutchinson

Parkston, Salem Lutheran Church, 301 S First (enter from east driveway); 9am - 10am CDT; Jun 19     ** NEW LOCATION AS OF 5/26/20 **

Tripp, N Main St (Baseball field); 10:30am - 11:30am CDT; Jun 19   

Freeman, Bethany Mennonite Church, 509 S Juniper St; 12:30pm - 1:30pm CDT; May 15, Jun 19  

Back to county list

 

Hyde

Highmore, Hyde County Memorial Auditorium, 125 2nd St; 3pm - 4pm;   

Back to county list

 

Jackson

Kadoka, Kadoka School, 800 Bayberry St; 10am - 11am; Jun 1   

Back to county list

 

Jerauld

Wessington Springs, 604 2nd St NE (4-H Building); 2pm - 3pm CDT; May 19, Jun 16  

Back to county lis

 

Jones

Murdo, Murdo High School Football Field; 2:30pm - 3:30pm; Jun 3  

Back to county list

 

Kingsbury

Arlington, United Methodist Church, Birch St; 9am - 10am CDT; May 27, Jun 24  

Lake Preston, Fire Hall, 102 2nd St NE; 10:30am - 11:30am CDT; May 27     

DeSmet, Wilder Lane (between the Event Center and Washington Park); 12pm - 1pm CDT; May 27   

Back to county list

 

Lake

Madison, Madison Elementary School, 700 NW 9th St (enter from the EAST driveway); 1:45pm - 2:45pm CDT; May 11, Jun 8     NEW TEMPORARY LOCATION DUE TO CONSTRUCTION

Back to county list

 

Lawrence

Spearfish, Spearfish Community Pantry, 131 Yankee St; 9am; May 18  

Deadwood, Deadwood Chamber, 501 Main St; 12pm - 1pm; Jun 5   

Lead, Lead Visitor Center, 160 W Main; 10am - 11am; Jun 5  

Back to county list

 

Lincoln

Beresford, Beresford Set Free, 200 W 3rd St; 11am;    

Sioux Falls, ** NEW LOCATION STARTING JUNE 2ND ** old Fareway store, 41st & Grange Ave (please use the entrance off 41st Street between Pancheros and 18th Amendment); 1pm – 7pm;  every Tuesday and Thursday    **PLEASE NOTE: We ask that guests pre-register for the first visit at https://www.helplinecenter.org/foodsf/ to visit this distribution every other week going forward. Please bring your photo ID to check in. **   

Back to county list

 

Lyman

Lower Brule, Lower Brule Commodity Bldg, 550 Crazy Horse St; 10am - 12pm;  Jun 3  

Reliance, Reliance Community Center; Chamberlain St; 11am - 1pm CDT; May 19   

Back to county list

 

McCook

 

Back to county list

 

McPherson

Leola, Catholic Parish Center, 1006 Main St; 11am - 1pm CDT; May 28   

Back to county list

 

Marshall

 

Back to county list

 

Meade

Faith, Faith Legion Hall, 102 3rd St; 9am - 10am; Jun 2  

Piedmont, Our Lady of the Black Hills, 12365 Sturgis Rd; 12pm; May 20 

Sturgis, Sturgis Elementary School, 1121 Ballpark Rd; 11am - 12pm; May 18  

Back to county list

 

Mellette

White River, White River Scool District, 418 3rd St; 9:30am - 11am; May 22  

Back to county list

 

Miner

 

Back to county list

 

Minnehaha

Sioux Falls, ** NEW LOCATION STARTING JUNE 2ND ** Fareway store, previously located at 1341 W 41st St (please use the entrance off 41st Street between Pancheros and 18th Amendment); 1pm – 7pm;  every Tuesday and Thursday    **PLEASE NOTE: We ask that guests pre-register for the first visit at https://www.helplinecenter.org/foodsf/ to visit this distribution every other week going forward. Please bring your photo ID to check in. **   

Tea, Trinity Lutheran Church, 335 W 1st St; 4pm - 6pm; Jun 5   

Back to county list

 

Moody

Flandreau, Flandreau High School parking lot, 2pm - 3pm CDT;May 18, Jun 15  

Back to county list

 

Oglala Lakota

Porcupine, One Spirit; food will be delivered to homes; Jun 4  

Pine Ridge, One Spirit; food will be delivered to homes; Jun 4  

Red Shirt Table, Red Shirt Senior Meals Site, Tatanka Nupa Rd, 12:30p - 1:30pm; May 29  

Back to county list

 

Pennington

Box Elder, Douglas School District, 508 225th St (district warehouse); 3:30pm - 6pm; Jun 4  

Hill City, Boys & Girls Club of Hill City, 297 Walnut Ave; 10:30am - 11:30am; May 27  

Keystone, Keystone Senior Center, 517 1st St; 8:30am - 9:30am; May 27  

New Underwood, New Underwood Pantry, 423 S "A" Ave; 8:30am - 9:30am; May 29  

Rapid City, River Ridge; delivered to apartments; Jun 5  

Rapid City, Valley View; delivered to apartments; Jun 5  

Rapid City, Jackson Heights, delivered to apartments, Jun 5  

Rapid City, Central States Fairgrounds, 800 San Francisco St; 10am - 12pm; every Wednesday beginning April 8    **PLEASE NOTE: We ask guests to visit this distribution every other week. Please bring your photo ID.**

Wall, Wall County Cupboard, 505 Glenn Street, 12:45pm - 1:45pm; Jun 1  

Wasta, Wasta Community Center, corner of Oak and 8th Street; 3pm - 4pm; Jun 1  

Back to county list

 

Perkins

Lemmon, Lemmon Pantry, north end of 1st Ave; 2:30pm; Jun 2   

Back to county list

 

Potter

Gettysburg, Gettysburg United Methodist church, 101 E Garfield Ave; 9am - 10am; May 28  

Tolstoy, Tolstoy Wesleyan Church, 305 Dufloth St.; 2pm - 3pm; Jun 3  

Back to county list

 

Roberts

 

Back to county list

 

Sanborn

Woonsocket, Sanborn County Courthouse, 604 W 6th St, 5pm - 6pm CDT; Jun 3  

Back to county list

 

Spink

Redfield, Redfield National Guard Armory, 309 W 3rd St; 11am - 1pm CDT; Jun 4   

Back to county list

 

Stanley

Fort Pierre, Stanley County Fairgrounds (parking lot), 310 Casey Tibbs St; 11am - 1pm CDT; May 27, Jun 24  

Back to county list

 

Sully

Onida, First Presbyterian Church, 307 S Main St; 2:30pm - 3:30pm; May 20 

Back to county list

 

Todd

Mission, Tree Of Life, 140 Roosevelt Ave; 10am - 1pm; May 19  

Parmelee, St. Agnes Church Hall, 1 West Service Road, 11am - 1pm CDT;   

Rosebud, Rosebud Sioux Tribe, Elderly Nutrition, 1810 E Hospital Blvd; 11am - 1pm; May 29  

Saint Francis, Saint Francis Mission, Digmann Hall, 350 S Oak St, 11am CDT; Jun 23   

Back to county list

 

Tripp

Winner, old Shopko parking lot, 1140 E 58th St; 11am - 1pm CDT; May 14   

Back to county list

 

Turner

 

Back to county list

 

Union

Beresford, Set Free Beresford, 213 N 3rd; 11am - 6pm; Jun 4  

Back to county list

 

Walworth

Mobridge, Cornerstone Community Church, 1510 N Main St E; 11am-1pm; Jun 5 

Back to county list

 

Yankton

Yankton, Yankton High School Parking Lot, 1801 S Summit; 4pm - 6pm;   

Back to county list

 

Ziebach

Cherry Creek, Cherry Creek Community (blue) Bldg., 11am - 1pm MDT; May 14, Jun 25   

Dupree, Dupree Baptist Church, 323 South D St, 12pm;   

Back to county list